Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Skąd te cudowne właściwosci tkaniny bambusowej? 0
 Właściwości tkaniny bambusowej?

Właściwości otulaczy bambusowych

Od kilku lat tkanina bambusowa i produkty z niej wykonane takie jak np. nasze otulacze bambusowe, cieszą się coraz większą popularnością. Nawet większą niż można się było spodziewać jeszcze kilka lat temu. Nas bardzo cieszy ten fakt, bo kochamy tą tkaninę całym sercem i ręczymy za nią w 100%.

Ale co tak naprawdę sprawia, że jest ona tak fantastyczna?

W zakładce Otulacze bambusowe - baza wiedzy umieściliśmy infografikę, z najważniejszymi, w naszej ocenie, właściwościami tkaniny bambusowej. W tym wpisie postanowiliśmy rozwinąć dla Was każdy z tych punktów, opisując wszystkie zalety tkaniny, ale  - co najważniejsze, nie chowając pod dywan mniej wygodnych faktów. Jakie zatem są te nasze otulacze?

 

<h2>Naturalne otulacze bambusowe</h2>

1.

Czy otulacze bambusowe są naturalne

Czy gotowa tkanina może być 100% naturalna? Chyba w dzisiejszym świecie nie odważyłabym się nazwać tak żadnej tkaniny. Ilość procesów mechanicznych i chemicznych które zachodzą aby wyprodukować jakikolwiek materiał, jest zatrważająca. Według oficjalnych klasyfikacji tkanin, bambus nie należy do tkanin naturalnych (dlatego że jest wiskozą), a należy już do niej np. bawełna. Niemniej jednak wiele aspektów sprawia, że bambus wygrywa z innymi tkaninami, np. z wcześniej wspomnianą bawełną.

Subiektywnie uważam, że powinno stworzyć się klasyfikację tkanin systematyzując je pod kątem wpływu na środowisko. Mielibyśmy pewnie zupełnie inny obraz rzeczywistości

Uprawa bawełny wymaga ogromnych nakładów wody, stosuje się też masę sztucznych nawozów, a to, co dzieje się z nią dalej też niestety nie napawa optymizmem. (Po więcej informacji o uprawie bawełny i produkcji tkanin bawełnianych odsyłam Was do Internetu. Znajdziecie tam mnóstwo publikacji na ten temat. Tu jednak chciałabym skupić się na bambusie).

Nie jest tajemnicą, że tkanina bambusowa to nic innego jak wiskoza bambusowa. W dużym uproszczeniu powstaje ona w następujący sposób: ścięte łodygi bambusa rozdrabnia się i miażdży tak, aby w kolejnym etapie rozpuścić za pomocą substancji chemicznych. Powstaje w ten sposób masa celulozowa z której formuje się cienkie nitki, czyli przędzę bambusową. Z przędzy natomiast tka się tkaninę. 

Wiskoza bambusowa - hmm... nie brzmi już tak dobrze jak tkanina bambusowa? Błąd. To właśnie dzięki temu, że jest to wiskoza - zawdzięczamy jej cały szereg wspaniałych właściwości. Ale o tym dalej, w kolejnych punktach. Będziemy do tego wracać wielokrotnie.

Bambus, z którego otrzymujemy nasz materiał, jest rośliną bardzo przyjazną dla środowiska. Rośnie wyjątkowo szybko. Do jego uprawy nie stosuje się pestycydów ani żadnych innych ulepszaczy. Uprawa bambusa, w przeciwieństwie do uprawy bawełny nie zanieczyszcza gleby substancjami chemicznymi.

Tradycyjne wiskozy powstają najczęściej z drzew iglastych, czasem liściastych. Drzewa rosną latami. A bambus? Bambus jest trawą i w przeciwieństwie do drzew, raz ścięty, puszcza pędy i rośnie dalej!

A jego fantastyczną zaletą jest to, że pochłania z atmosfery znacznie więcej dwutlenku węgla niż "tradycyjny las" (blisko 5 razy więcej!, a to już naprawdę jest coś) i produkuje o 30% więcej tlenu! 

Tkanina bambusowa jest w pełni biodegradowalna i zniknie z powierzchni naszej planety zdecydowanie szybciej niż poliester. Spotkałam się z opiniami, że gdyby ten materiał był faktycznie biodegradowalny ulegał by zniszczeniu podczas prania i codziennego użytkowania znacznie szybciej niż inne tkaniny. I właśnie tak jest. Znów wykładamy tzw. "kawę na ławę", ale tak, to prawda, bambus ulega zniszczeniu znacznie szybciej niż inne tkaniny użytkowane w ten sam sposób. Kojarzycie to delikatne "mechacenie" się tkaniny? Te rozchodzące się włókna po kilku latach? Dla niedowiarków (ale bardzo cierpliwych) proponuję test na użytkowanie i pranie tkaniny bambusowej i poliestrowej.

Nie oznacza to że otulacz " rozpadnie się" po kilku praniach. Nasze otulacze bambusowe są z nami już wiele lat. Jestem jednak pewna, że po kilku latach użytkowania dostrzeżecie różnicę.

Dla nas to więc tkanina naturalna, przyjazna dla środowiska.

 

 <h2>termoregulacyjne otulacze bambusowe</h2>

2.

Termoregulacja w otulaczach bambusowych

Tej właściwości tkaniny bambusowej nie kwestionuje nikt. A zaleta ta ma właśnie związek z tym, że tkanina bambusowa jest wiskozą. Tak, dokładnie tak zachowuje się większość tkanin wiskozowych.

Kojarzycie materiały które ubierając latem wydają nam się chłodniejsze, a zimą przytulnie ciepłe? Dokładnie tak jest z bambusem.

A czemu tak się dzieje? Wyobraźmy sobie noworodka szczelnie spowiniętego w otulacz bambusowy. Latem tkanina bambusowa pochłania i odprowadza wilgoć od skóry maluszka dając tym samym poczucie chłodu, zimą natomiast asymiluje wilgoć z otoczenia, nie dopuszczając jej do skóry dziecka, dzięki czemu zapewnia mu znacznie lepszy komfort cieplny.

Nie jest to magia, jest co cecha ściśle powiązana z chłonnością, czyli płynnie przechodzimy do kolejnego punktu.

 

<h2>chłonne otulacze bambusowe</h2>

 3.

Higroskopijność otulaczy bambusowych

Bambus odznacza się wyjątkowymi właściwościami higroskopijnymi, co w uproszczeniu oznacza, że świetnie chłonie wilgoć, znacznie lepiej niż bawełna.

Chętnych i niedowiarków zachęcam do eksperymentów w tym zakresie.

Dlatego właśnie po okresie spowijania, możemy z powodzeniem wykorzystać otulacz bambusowy jako kocyk plażowy, ręcznik, czy podkład pod przewijak np. po kąpieli. 

A gdy dziecko już wyrośnie z otulacza zachęcam wszystkie mamy aby zaczęły osuszać nim włosy. Gładka struktura tkaniny nie podrażnia struktury włosa, wygładzając ją, a super-chłonność tkaniny sprawia, że włosy zawinięte w otulacz szybko schną.

 

Antygrzybicze otulacze bambusowenieuczulające otulacze bambusowe

4. 

Antybakteryjne, antygrzybicze = antyalergiczne otulacze bambusowe

Bambus posiada silne właściwości antygrzybicze i antybakteryje. To dlatego nie atakują go żadne pasożyty podczas wzrostu i właśnie dlatego nie wymaga stosowania pestycydów ani innych środków ochrony roślin tak bardzo nieprzyjaznych dla środowiska. Niemniej jednak, w trakcie obróbki  bambusa obie te właściwości w dużej mierze zanikają. Ale czy na pewno?

Najnowsze badania wskazują, że jednak nie do końca. Zrobimy znów eksperyment? Wystarczy rzucić namoczoną tkaninę bambusową w ciemny kąt, a tuż obok taką samą bawełnianą szmatkę. Co zobaczymy po tygodniu? Bawełna zapleśnieje, a bambus - nie. To właśnie działanie antygrzybicze tkaniny.

Dodatkowo, tkanina pochłania nieprzyjemne zapachy, więc nie dość, że wykaże właściwości antygrzybicze to jeszcze dodatkowo antyodorowe. Coś na kształt wewnętrznego samooczyszczania.

Tkanina bambusowa nie uczula, wręcz łagodzi delikatne podrażnienia, sama w sobie nie powoduje żadnych alergii, a ten fakt naukowcy wiążą właśnie z antybakeryjnością jaką wykazuje bambus (roślina).

Naukowcy, naukowcami, spory zwolenników i przeciwników bambusa -  sporami, a my mamy też swoje doświadczenie budowane latami.

W ciągu tych kilkunastu lat sprzedaliśmy kilkadziesiąt tysięcy produktów bambusowych (różnych produktów, bo były to ręczniki, pościele, kocyki, pieluszki, otulacze również) i nie spotkaliśmy się nigdy z sytuacją, żeby nasz produkt spowodował uczulenie, wysypkę, zaczerwienienie skóry.

Wręcz przeciwnie - dostawaliśmy całą masę pozytywnych informacji od Was, o tym, jak często łagodził on różne objawy zapaleń skórnych i często był ratunkiem.

<h2>chroniące przed Uv otulacze bambusowe</h2>

5. 

Czy otulacze chronią przed promieniami UV

Nasze otulacze bambusowe są produkowane z tkanin specjalnie dla nas spersonalizowanych. Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że różnią się od powszechnie dostępnych tkanin bambusowych na rynku. Jednym z tych personalizowanych elementów jest właśnie apretura chroniąca przed UV. 

Tkanina bambusowa sama w sobie nie posiada takiej ochrony, a często informacja o takich właściwościach jest powielana przez producentów bez jakiejkolwiek podstawy, wprowadzając użytkowników w błąd i niepotrzebnie narażając.

Apretura UV działa dokładnie na takiej zasadzie jak apretury antykomarowe, czy dodatki jonów srebra. Tkaniny napawane są wybranymi, pro-zdrowotnymi apreturami podczas procesu wykończenia. Wszystkie apretury są spieralne. Oznacza to, że z każdym praniem zaaplikowana tkaninie właściwość jest coraz mniej skuteczna. Przyjmuje się jednak, że do 25 prań zgodnych z zaleceniami na metce skuteczność ochrony jest bardzo wysoka, a potem gwałtownie spada aby po około 50 praniach zniknąć całkowicie.

Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się na taki nietrwały dodatek? Otulacze bambusowe kupujecie najczęściej latem. Chronią one Wasze dzieci przed słońcem na spacerach czy na plażach w tym najbardziej niebezpiecznym dla skóry okresie najintensywniejszego słońca.

To przez ile sezonów posłuży ochrona, zależy oczywiście od sposobu i częstotliwości użytkowania otulacza czy kocyka - mgiełki. Niemniej jednak macie gwarancję że niemal cały pierwszy sezon ochrona UV faktycznie jest. W kolejnych sezonach korzystajcie już raczej z innych zalet tego materiału, a dziecku narażonemu na kontakt z nadmiernym nasłonecznieniem zapewnijcie krem z wysokim filtrem. 

 

Najdelikatniejsze

6.

Otulacze bambusowe są najdelikatniejsze

Miękkość, lekkość, zwiewność i delikatność tkanin bambusowych to fantastyczna zaleta. Zawdzięczamy ją... ponownie wiskozie.

Tkaniny wiskozowe odznaczają się wyjątkową miękkością, delikatnością. Są "lejące", pięknie się układają. Dzięki tej tkaninie otulacze bambusowe, mimo, że są tak proste - to są pięknie i elegancko się prezentują. To rodzaj tkaniny bowiem nadaje szyk całemu produktowi. Za to też pokochaliśmy je my. Prostota i piękno w jednym.

Delikatność to jedna z moich ulubionych zalet otulaczy bambusowych. To z jej powodu Wasze dzieci nie chcą się rozstać z ulubionymi otulaczami czy pieluszkami przez długi czas. Lubią się do nich przytulać. Znamy te historie z wielu Waszych opowieści.

Lekkość tej tkaniny sprawia, że otulacz bambusowy zajmuje bardzo mało miejsca i jesteśmy w stanie wszędzie go ze sobą zabrać. Docenimy ten fakt najbardziej podczas pakowania walizek przed wakacyjnym wyjazdem.

A czy surowy bambus też jest taki super miękki? Jest. I tym różni się od bawełny, która w surówce potrafi być sztywna jak tektura. Potrzeba wielu zmiękczaczy aby doprowadzić ją do stanu takiej delikatności jaką ma bambus.

 

Jakaś wada na koniec żeby nie było tak słodko? Tak - tkaniny te straszliwie się gniotą, ale na szczęście łatwo się je prasuje i szybciutko wracają do swojej pierwotnej formy.

 

Reasumując - tkaniny bambusowe, z których tworzymy nasze produkty mają wiele zalet i wspaniałych właściwości, ale mają też swoje niedoskonałości. My je pokochaliśmy najbardziej właśnie od czasu gdy poznaliśmy całą prawdę o nich.

Globalne ekologiczne podejście ma dla nas dużo większe znaczenie i wartość niż sztuczne klasyfikacje stworzone dziesiątki lat temu. Co innego było naturalne wtedy, co innego jest bliższe naturze dzisiaj. Inaczej i bardziej całościowo patrzymy na świat dziś, nie powielamy schematów.

Dlatego właśnie bambus zagrał nam w duszy. W przyszłości pewnie znajdzie się tu równie bliski naszemu sercu tencel. Równie "nienaturalny" co bambus, a jednak również ekologiczny.

A w nawiązaniu do dzisiejszego tematu, zdradzimy Wam, że szykujemy obszerny wpis o naszym eko- sposobie na w biznes w branży tekstylnej i pokażemy Wam co można zrobić w małej firmie, aby funkcjonować zgodnie ze swoimi zasadami i z duchem zero waste.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl